bestdownloads-white-logo
دژ فضایی ( Robotech )

کارتون قدیمی و خاطره انگیز دژ فضایی(Robotech)

دژ فضایی با نام انگلیسی Robotech (روباتیک یا روبوتِک) کارتونی است خاطره‌انگیز برای بسیاری از دهه‌شصتی‌ها، این کارتون بسیار جالب، راز آلود ، عجیب و پرمعنا است و نکات و مسائل بسیار مهمی در آن پنهان است و فقط یک بار در ایران پخش شد و دیگر هرگز، هیچ وقت و هیچ کجا باز پخش نشد، یکبار برای همیشه، دژ فضایی یک گنجینه است و درونش مسائلی نهفته است که بد نیست با فراست وهوشیاری به آن نگاه کنید، هر داستانش ریشه‌ای دارد … 

دژ فضایی در جهان

این کارتون در جهان با نام اصلی Robotech (روباتیک یا روبوتِک) شناخته می‌شود و واقعا نمی‌دونم که چرا در ایران به دژ فضایی ترجمه شد، مثل کارتون داکیولا (ترکیبی جالب از داک به معنی اردک و دراکولا) که در ایران به قلعه هزار اردک ترجمه شد. دژ فضایی مجموعه‌ای کارتونی در سه فصل و به صورت ترکیبی با درون مایه حماسی و ژانر علمی-تخیلی است. مجموعۀ دژ فضایی در اصل توسط ژاپن تولید و در سال ۱۹۸۵ از تلویزیون ایالات متحده پخش شد.

این مجموعهٔ ۸۵ قسمتی در سه فصل 36، 24 و 25 قسمتی تولید شده است، این سه فصل عبارت اند از:

 1. حماسه مکروس (The Super Dimension Fortress Macross)
 2. اربابان دژ فضایی (Super Dimension Cavalry Southern Cross)
 3. نسل جدید (Genesis Climber MOSPEADA)
دژ فضایی دوبله فارسی

آنچه به زیبایی و گیرایی هرچه بیشتر این مجموعه کمک کرده این است که سر تا سر مجموعه سه گانه دژ فضایی پر است از انواع هواپیماها و جنگنده‌های تغییرشکل دهنده که می‌توانند هم به صورت هواپیما و هم به صورت روبات غول پیکر و هم به صورت ترکیبی از هر دو درآیند.

همچنین بیگانگان فضایی از روبات‌های عجیب و مخصوص خود استفاده می‌کنند. تا سال‌ها بعد تصاویری از این کارتون بر روی لوازم بچه‌ها نظیر لباس، کیف و کفش و لوازم‌التحریر وجود داشت، حتی از روی این مجموعه انواع اسباب‌بازی به صورت جنگنده‌های تبدیل شونده ساختند، هنوز هم در کشورهای خارج اسباب‌بازی‌های دژ فضایی موجود است.

نیروهای فضایی در دژ فضایی
چند جنگنده نیروهای فضایی که برای تسخیر زمین حمله می‌کنند
جنگنده های مردم زمین در دژ فضایی
چند جنگنده مورد استفاده مردم زمین در مقابله با فضایی‌ها

دژ فضایی در ایران

کارتون دژ فضایی در ایران در سال ۱۳۷۵ خورشیدی از شبکه دوم سیمای جمهوری اسلامی پخش شده‌ است و 85 قسمت اصلی آن در 61 قسمت دوبله و پخش شده است، بنابراین دوبله فارسی حذفیات دارد.

الهام گرفتن از مجموعه دژ فضایی در ساخت اسباب‌بازی

دژ فضایی در ساخت اسباب بازی
الهام گرفتن از مجموعه دژ فضایی در ساخت اسباب بازی

خلاصه داستان:

همه چیز با سقوط یک سفینۀ مرموز در سال 1999 به زمین شروع شد. پس از 10 سال تحقیق بر روی آن، تا حدودی اسرار مهندسی ساخت این سفینه فضایی کشف شد. دانشمندان شروع به بازسازی آن می‌کنند. یک روز سیستم ایمینی سفینه به علت نزدیک شدن سفینه موجودات بیگانه‌ای به اسم زینترادی به صورت اتوماتیک فعال می‌شود و خدمه قادر به کنترل آن نیستند، سفینه فضایی اتوماتیک به سمت آسمان (محل فضایی‌ها) شلیک می‌کند، که این کار بعدا موجب تلافی و حمله فضایی‌ها می‌شود.

به این ترتیب جنگ بین انسان و بیگانگان شروع می‌شود. این اتفاقات همزمان است با حضور فردی جوان به اسم ریک هانتر که خلبان یک هواپیمای غیرنظامی است، ریک هانتر که تا آخر فصل اول با ایشان همراه هستیم، به دعوت دوستش فقط آمده تا از سفینه فضایی در جزیره ماکروس که اینک به SDF-1 معروف شده دیدن کند، اما درگیر ماجراهایی می‌شود. 

ریک هانتر که به شکلی کاملاً ناخواسته وارد ارتش گردید نقش عمده‌ای در پیروزی انسان‌ها ایفا می‌کند، همچنین در حاشیه این فصل داستان عشق سرگردان او میان دو نفر، یکی افسر ارشد نبرد ناو مکروس به نام لیزا هایز و دیگری خواننده‌ای معروف به نام مین‌مَی، روایت می‌گردد.

سرانجام سفینه به همراه جزیره‌‎ای که در آن سقوط کرده بود به فضا منتقل می‌شود تا ساکنین این جزیره مدافعان اصلی انسان‌ها در مقابل مهاجمین فضایی شوند. این شروعِ سری داستانهای «دژ فضایی» است. اما در فصل‌های بعدی این مجموعه، که به لحاظ داستانی، با فاصلۀ زمانی زیادی اتفاق می‌افتد، همواره انسانها به دفاع از سیارۀ خاکی‌شان در مقابل مهاجمان می‌پردازند. گاهی شکست می‌خورند و گاهی به پیروزی می‌رسند. در این رابطه مهاجمان زینترادی به هر روشی برای تسخیر زمین دست می‌زنند. پایان فصل اول همراه است با پیروزی متزلزلی از سوی انسان‌ها، بعدها این موضوع به همزیستی مسالمت‌آمیز دو نژاد منجر می‌گردد.

کارتون قدیمی دژ فضایی
یک جنگنده تغییر شکل دهنده مورد استفاده انسان‌ها در جنگ با فضایی‌ها

فایل‌های دریافتی این مجموعه در بهترین دانلودها

در سایت بهترین دانلودها، این کارتون قدیمی، اما پر از نکات مهم و ارزشمند و پرمعنا، به دو صورت جهت دانلود آماده شده است.

1- دانلود مجموعه کاملا دوبله شده که به صورت 61 قسمت و سانسور شده است. این مجموعه در سال 1375 از شبکه دو صدا و سیما پخش شد و دیگر هیچوقت بازپخش نشد. این مجموعه دوبله شده در بعضی سایت‌ها بالای 400 هزار تومان هم به فروش می‌رسد اما در بهترین دانلودها با قیمت استثنایی 85 هزار تومان ارائه شده است.

2- دانلود اصل نسخه اورجینال 85 قسمتی، بدون هیچگونه حذفیاتی، به صورت دو زبانه (انگلیسی و اسپانیایی)، این مجموعه با قیمتی بسیار مناسب در اختیار شما قرار می‌گیرد. نسخه اورجینال دوبله نیست و بدون زیر نویس انگلیسی یا فارسی ارائه شده است.

در ادامه به شرح بیشتر هر کدام از فصل‌های این حماسه می‌پردازیم:

فصل اول حماسه مکروس (The Super Dimension Fortress Macross) : ( قسمت‌های ۱ تا ۳۶ )

دانلود فصل 1 از دژ فضایی با دوبله فارسی

طرح داستان فصل اول
در سال 1999 یک فضاپیمای بیگانه به اندازه یک شهر در جزیره آتاریای جنوبی روی زمین سقوط کرد. بعدها اسم این سفینه را SDF-1 گذاشتند همچنین به اسم Macross هم معروف شد (مَکروس یا ماکروس اسم شهر کوچکی بود در جزیره که سفینه بر روی آن سقوط کرد). در طول 10 سال، سازمان نظامی U.N. در سال 2009 در مراسم پرتاب مَکروس، یک خلبان غیرنظامی جوان به نام ریک هانتر، بنا به درخواست دوستش روی فوکر، خلبان فضایی سازمان ملل، برای بازدید از مَکروس می‌آید.

در طی مراسم پرتاب، یک ناوگان جنگ فضایی از یک نژاد بیگانه از غول‌های انسان‌نما به منظومه شمسی می‌رسند و مَکروس را به عنوان یک نبرد ناو سابق مورد استفاده دشمنان خود، شناسایی می‌کنند. هنگامی که بیگانگان معروف به Zentradi به مَکروس نزدیک می‌شوند، سیستم‌های اصلی سفینه، دستورات خدمه را نادیده می‌گیرند و توپ اصلی آن شلیک می‌کند و پیشاهنگ‌های بیگانه را از بین می‌برند و جنگ را آغاز می‌کنند.

در حالی که ریک هانتر والکری VF-1 جدید را به یک پرواز آزمایشی می‌برد، بیگانگان تلافی می‌کنند. سپس با دختری جذاب به اسم لین مین‌مَی روبرو می‌شود و او را از دست بیگانگان نجات می‌دهد. خدمه مَکروس تلاش می‌کنند تا از سیستم آزمایشی “Fold System” (درایوهای سریع تر از نور) برای فرار به مدار ماه استفاده کند، اما در عوض به طور تصادفی مَکروس و جزیره آتاریای جنوبی را به لبه منظومه شمسی می‌برند.

مردم مَکروس هر چیزی را که می‌توانند نجات می‌دهند، از جمله شهر اطراف کشتی و غیرنظامیان آن (که در پناهگاه‌های ایمنی ویژه‌ای که دست نخورده منتقل شده‌اند زنده مانده‌اند)، و دو ناو هواپیمابر را به کشتی متصل می‌کنند. از آنجایی که سیستم‌های ویژه آن پس از پرش ناپدید شده‌اند، مَکروس مجبور می‌شود با نیروی معمولی راه خود را به زمین باز کند.

دژ فضایی دوبله فارسی - فصل اول

زِنترادی‌ها (بیگانگان غول پیکر) گمان می‌کنند که پروتوکالچر ممکن است خالق انسان‌ها باشند. تحت فرماندهی بریتای کریدانیک و اکسدول فولمو، آنها راه‌هایی برای درک این مساله طرح می‌کنند. زنترادی‌ها از ترس دستورات رزمی قدیمی خود مبنی بر عدم تداخل با پروتوفرهنگ، حملاتی را انجام می‌دهند تا نظریه‌های خود را در مورد افراد حاضر در مَکروس آزمایش کنند، و حتی سربازان زِنترادی خود را “میکلون” (کوچک) می‌کنند تا بیشتر در مورد فرهنگ انسان‌ها بیاموزند.

زنترادی چند نفر از پرسنل مَکروس از جمله افسر لیزا هایز و ریک هانتر را برای مطالعه دستگیر می‌کنند. Boddole Zer (بودول زر) ، فرمانده عالی زِنترادی ، در مورد چیزهایی مانند روابط بین مردان و زنان متحیر است. او تأیید می‌کند که میکلون‌ها دارای پروتوفرهنگ هستند(در طول بوسه‌ای بین لیزا هایز و ریک هانتر که به اصرار مجبور به این کار شدند). سپس ریک هانتر و سایرین فرار می‌کنند و یافته‌های خود را به مافوق خود گزارش می‌دهند.

پس از مشکلات فراوان برای بازگشت به زمین، فضاپیمای سازمان ملل اجازه نمی‌دهد که مَکروس و مسافران غیرنظامی به خشکی بازگردند. در واقع فرماندهی زمین نیز از مَکروس به عنوان طعمه‌ای به منظور سرگرم نگاه داشتن موجودات فضایی استفاده می‌نماید.

پس از بازگشت SDF-1 به زمین پیشنهاد مذاکرات صلحی که از سوی کاپیتان گلوبال مطرح می‌شود از سوی شورای فرماندهی مورد بی توجهی واقع شده، همچنین مشخص می‌گردد از سوی مقامات تمامی جمعیت شهر مکروس قربانیان یک انفجار اتمی اعلام شده‌اند و اخبار اتفاقات از مردم پنهان نگاه داشته شده بود. از این رو زمین گام به گام به فاجعه‌ای غیر قابل اجتناب نزدیک و نزدیک تر می‌گردد.

دانلود فصل اول کارتون قدیمی دژ فضایی دوبله فارسی

پسر عموی مین‌می، لین کایفون، تصمیم می‌گیرد به مَکروس بپیوندد تا پدر و مادرش را ببیند و همچنین از مین‌می مراقبت کند. به دلیل رابطه کایفون و تماس مداوم با مین‌می، این زوج در نهایت وارد یک رابطه عاشقانه می‌شوند. پس از مشورت، سازمان فضایی ملل به مَکروس دستور می‌دهد تا زمین را به عنوان وسیله‌ای برای دور کردن زنترادی از آنها ترک کند.

در تمام این وقایع، یک خلبان زن جنگنده زنترادی به نام میلیا فالینا، “میکلون” می‌شود و تلاش می‌کند تا ماکسیمیلیان جنیوس، خلبان ace UN Spacy را ترور کند. میلیا در تلاش برای کشتن او در طول یک دوئل چاقو، شکست می‌خورد و عاشق مکس می‌شود و متعاقباً آن دو با هم ازدواج می‌کنند. مراسم عروسی آنها در کشتی مَکروس به عنوان پیامی مبنی بر اینکه موجودات فضایی و انسان‌ها می‌توانند در کنار هم زندگی کنند، برای زِنترادی‌ها پخش می‌شود.

از زمانی که زنترادی با فرهنگ و آهنگ‌های لین مین‌می آشنا شد، برخی از آنها مشتاق پیوستن به انسان‌ها شدند. بودول زر با این باور که “آلودگی میکلون” در حال تبدیل شدن به تهدیدی برای تمام نیروهای زنترادی است، به کل ارتش خود دستور می‌دهد تا نسل بشر و تمام افراد زنترادی که قبلا در معرض فرهنگ بشری قرار گرفته‌اند را نابود کنند. از آنجایی که بریتای کریدانیک نیز “آلوده” بود، او با انسان‌ها کار می‌کند تا نیروهای اصلی زنترادی را شکست دهد.

کارتون قدیمی دژفضایی در بهترین دانلودها

نبرد حاصل با ویرانی بزرگ زمین به اوج خود می رسد، اما افراد SDF-1 زنده می‌مانند. پس از کشته شدن بودول زر و شکست ناوگان او، انسان‌های زنده مانده و متحدان زِنترادی آنها شروع به بازسازی زمین می‌کنند.

دو سال پس از پایان اولین جنگ فضایی، سبک زندگی انسان‌ها برای برخی زنترادی‌ها که نمی‌توانند ایده یک زندگی آرام را تحمل کنند، دشوار می‌شود. کوامزین (Quamzin Kravshera) دائماً درگیری را علیه غیرنظامیان تحریک می‌کند. او یک کشتی جنگی آسیب دیده زِنترادی را تعمیر می‌کند تا به روش‌های قدیمی خود بازگردد و به شهر جدید مَکروس ساخته شده در اطراف SDF-1 حمله می‌کند.

لحظاتی قبل از حمله نهایی زنترادی، لیزا هایز به ریک هانتر از احساساتش نسبت به او و تصمیمش برای رفتن به فضا در یک ماموریت استعماری برای حفظ فرهنگ انسانی در سراسر کهکشان می‌گوید. لین مین‌مَی، که توسط کایفون ترک شده بود و حالا ریک هانتر را دوست دارد، نمی‌خواهد او را ترک کند تا به مبارزه بپیوندد. با این حال، ریک هانتر همچنان برای دفاع از شهر می‌رود. سرانجام کوامزین کشته می‌شود.

پس از یک درگیری عاطفی طولانی، ریک هانتر سرانجام تصمیم می‌گیرد که با لیزا هایز باشد و به ماموریت استعمار بپیوندد، اما این دو در پایان با مین‌می دوست‌های خوبی باقی می‌مانند.

فصل دوم: اربابان دژ فضایی (Super Dimension Cavalry Southern Cross) : (قسمت‌های ۳۷ تا ۶۰)

دانلود فصل دوم کارتون دژفضایی

طرح داستان فصل دوم (سعی می‌کنیم فصل دو را خلاصه‌تر بنویسیم)
در ادامه وقایع فصل اول، داستان فصل دوم از ۱۵ سال بعد روایت می‌گردد، در این داستان نسل جدیدی از جنگجویان فضایی وارد نبرد با ساکنان سیاره زمین می‌گردند این نژاد جدید خود را اربابان روباتِک می‌نامند که بازماندگان نژادی بسیار قدیمی بنام تکنو ویاگرز هستند.

اربابان روباتِک سازندگان اصلی سفینه‌ای بودند که در ابتدای فصل اول به زمین سقوط کرد یعنی همان کشتی فضایی بزرگ با قابلیت‌های تغییر شکل که انسان‌ها آن را SDF-1 نامیدند. اما اربابان روباتِک اکنون برای بدست آوردن مواد با ارزش و مرموزی تحت عنوان پروتوکالچر عازم زمین شده‌اند، مهاجمین تلاش می‌کنند تا پایگاهی در نزدیکی محل سقوط بنا نهند.

نبرد دوم روباتک دقیقا زمانی است که هیچکس انتظار هیچگونه تهاجمی را ندارد، یعنی برابر با ژانویه ۲۰۲۹ کمی پس از فارق التحصیلی افراد اولین یگان نیروی نظامی متحد زمین، اربابان دژ فضایی حمله‌ای را متوجه پایگاه ماه می‌سازند.

سپس وارد درگیری با ناوشکن‌های گارد دفاعی زمین می‌گردند. به دنبال شروع درگیری لشگرهای تاکتیکی دفاع فضایی و تیپ زرهی آلفا با پشتیبانی نیروی تاکتیکی هوایی برای دفاع فراخوانده می‌شوند ، در این میان فرماندهی گردان ۱۵ زرهی آلفا بر عهده ستوان دانا استرلینگ است.

دانا استرلینگ فرزند مکس (ماکسیمیلیان جنیوس) و میریا استرلینگ (میلیا فالینا که “میکلون” شده بود) است، همان دو نفری که در فصل اول پس از درگیری و دوئل چاقو عاشق هم شدند و ازدواج کردند، در واقع دانا استرلینگ یک دورگه انسان و فضایی است که از سمت پدری انسان و از سمت مادری زِنترادی است.

دانلود کارتون خاطره انگیز دژ فضایی با دوبله فارسی

بر خلاف فصل قبل این بار نبرد با پیروزی‌های متعدد نیروهای مهاجم دنبال می‌شود. در پایان این فصل شاهد حمله ناموفق ارتش نخبه دورگه جنوبی‌ها و تنها بازمانده تیپ زرهی آلفا یعنی گردان پانزدهم بر علیه پایگاه فضایی مهاجمین هستیم، حمله‌ای که منجر به کشته شدن بیش از ۴۰۰ تن از بهترین خلبانان ارتش می‌شود و در نهایت هیچ پیروزی قطعی برای نیروهای مدافع زمین کسب نمی‌شود.

دومین نبرد روباتیک یک سال بعد از شروع پایان می‌پذیرد اما در شرایطی که نیروی دفاعی زمین در ضعیف‌ترین شرایط خود قرار دارد تمامی فرماندهان رده بالا کشته شده و مراکز تولید فناوری اصلی این نیرو نابود شده است.

پس از حملات مرگبار مهاجمین جدید و ویرانی‌های حاصل از جنگ، بیشتر سطح زمین از بین می‌رود و انسان‌ها به صورت پراکنده زندگی می‌کنند، در برخی جاها انسان‌ها به صورت گروه‌های کوچک حلقه‌های مقاومت را تشکیل می‌دهند تا با مهاجمین مبارزه را ادامه دهند…

فصل سوم: نسل جدید (Genesis Climber MOSPEADA) : ( قسمت‌های ۶۱ تا ۸۵)

فصل سوم کارتون دژ فضایی

طرح داستان فصل سوم
یک سال پس از پایان دومین نبرد روباتیک، سومین نبرد در سال 2031 آغاز شد، در این سال یک نژاد بیگانه مرموز به نام اینبیت ” Inbit “ (ما بچه بودیم می‌گفتیم اینوید) به زمین حمله می‌کنند. زمین قادر به مبارزه با اینبیت‌ها نیست، چون تنها گروه‌هایی محدود از انسان در سراسر سیاره متروک وجود دارد.

بسیاری از پناهندگان با چند شاتل باقیمانده فرار می‌کنند تا در ماه پناه بگیرند. اینبیت‌ها پایگاه اصلی عملیات خود را بر روی زمین به نام “نقطه بازتاب” در منطقه دریاچه‌های بزرگ آمریکای شمالی راه اندازی کرند. همچنین پایگاهی بر محلی که پیش از این SDF-1 مستقر بود برپا می‌نمایند.

با این حال، مستعمره مریخ که پایگاه مریخ نامیده می‌شود، وضعیت اسفناک زمین را فراموش نمی‌کند. نیروها برای مبارزه با Inbit از ماه فرستاده می‌شوند، اما به طرز فجیعی شکست می‌خورند. اینبیت‌ها به مریخ حمله نمی‌کنند و هیچ علاقه‌ای به سیارات دیگر نشان نمی‌دهند. با کمال تعجب، بیگانگان هیچ خصومتی با انسان‌ها نشان نمی‌دهند مگر اینکه مستقیماً تحریک شوند.

اینبیت‌ها همچنین می‌توانند وجود HBT را احساس کنند و استفاده از سوخت تحت نظارت آنها محدود است، زیرا HBT یک جزء رایج در فناوری سلاح است (در قرن بیست و یکم، مشکلات آلودگی زمین منجر به توسعه یک سوخت هیدروژنی جدید به نام “HBT” به عنوان جایگزینی برای سوخت‌های فسیلی می‌شود).

robotech دانلود

پایگاه مریخ به یک کارخانه نظامی غول پیکر تبدیل می‌شود که مقادیر زیادی سلاح پیشرفته و نیروهای آموزش دیده تولید می‌کند. در سال 2080، پایگاه مریخ موج بعدی نیروها به نام نیروی بازپس‌گیری زمین را اعزام می‌کند اما تقریباً نابود می‌شود. پایگاه مریخ سه سال بعد دومین نیروی بازپس‌گیری زمین را مستقر می‌کند.

این فصل حدود همین زمان آغاز می‌گردد، یعنی ۱۱ سال پس از حمله اولیه اینویدها به زمین٬ لشگر ۲۱ مریخ از باقیمانده نیروهای نظامی زمین به فرماندهی آدمیرال ریک هانتر حمله‌ای علیه پایگاه‌های زمینی اینبیت‌ها تدارک می‌بینند. اما سرنوشتی مشابه ناوگان اول دارد و نتیجه حمله برخلاف امید اولیه موفقیت آمیز نیست.

از بین تمام خلبان‌ها، تنها ستوان اسکات برنارد زنده می‌ماند و در آمریکای جنوبی سقوط می‌کند، اما نامزد او، مارلین “Marlene”، در آشوب جنگ کشته می‌شود. ضبط هولوگرافیک مارلین که درست قبل از شروع عملیات به ستوان اسکات داده شد، به او قدرت می‌دهد تا ادامه دهد و انتقام مرگش را بگیرد.

اسکات برنارد در تلاش خود برای رسیدن به Reflex Point یا همان “نقطه بازتاب”، با دیگر شخصیت‌های اصلی داستان گروهی اندک از مبارزان آزادی را تشکیل می‌دهند تا سیاره را از شر اینبیت‌ها نجات دهند. این گروه با تحقیق، هدف حمله اینبیت‌ها را می‌یابند که این چیزی نیست جز یافتن مکانی مناسب برای تکامل به موجودات پیچیده‌تر.

با این حال، اینبیت‌ها نمی‌دانند که تلاش آنها در واقع تهدیدی برای انقراض انسان‌ها و اینبیت است و بنابراین، ستوان اسکات و گروهش با کمک اینبیت‌های انسان نما تلاش می‌کنند تا حاکم اعظم را برای رفتن از زمین متقاعد کنند. با خروج بیگانگان داستان فصل سوم پایان می‌یابد.

کارتون نوستالژی و قدیمی روبوتک (دژفضایی)
شهر فضایی SDF-1

اطلاعات تکميلی

 • نام : Robotech (دژ فضایی)
 • کارگردان: Ippei Kuri
 • نویسنده: Carl Macek
 • فیلمنامه: Steve Kramer
 • موسیقی: Ulpio Minucci , John Mortarotti
 • تکنیک: سل انیمیشن
 • تعداد قسمت: 85 قسمت در ۳ فصل
 • تعداد قسمت در ایران: 61 قسمت در ۳ فصل
 • مدت:  به طور میانگین هر قسمت حدود 25 دقیقه‌
 • کشور سازنده: ژاپن
 • سال ساخت: 1985
 • سال پخش در ایران: ۱۳۷۵
 • ژانر: علمی تخیلی فانتزی
 • شرکت سازنده: Harmony Gold, Tatsunoko

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مطلب:
جستجو کردن